Łąki kwietne
Ochrona środowiska
Pszczoły i inne zapylacze są zagrożone przez wiele niekorzystnych czynników, co prowadzi do spadku ich populacji na całym świecie. Mówi się, że bez pszczół ludzkość czeka zagłada. Zagrożeniem dla pszczół są nie tylko pestycydy, zanieczyszczenie środowiska czy zmiany klimatyczne. Dużym problemem staje się degradacja naturalnego środowiska pszczół. Zmiany w krajobrazie spowodowane urbanizacją, wycinką lasów, utratą siedlisk naturalnych mogą negatywnie wpływać na populacje pszczół. Bez odpowiednich siedlisk do gniazdowania i żerowania pszczoły mają utrudniony dostęp do pożywienia i mogą być narażone na różne zagrożenia. Niewystarczająca ilość roślin kwitnących prowadzi do osłabienia i śmierci populacji pszczół.
Dziki zakątek
Pszczoły w mieście
Łąki kwietne są niezwykle istotnym elementem dla pszczół oraz innych zapylaczy, ponieważ zapewniają one obfite źródło pożywienia w postaci nektaru i pyłku. A o to trudno w miejscach zurbanizowanych. Dlatego łąki kwietne są doskonałym pomysłem także dla firm, które chcą wesprzeć działania na rzecz środowiska. Łąki kwietne są nie tylko istotne dla środowiska naturalnego, ale także stanowią atrakcyjne miejsce dla ludzi do wypoczynku i rekreacji. Ich piękno i różnorodność przyciągają turystów, którzy mogą cieszyć się widokiem kwitnących roślin oraz obserwować działalność pszczół i innych owadów. Łąka kwietna i działania proekologiczne mogą wyróżnić firmę na tle konkurencji. Godna uwagi jest także adopcja pszczół, o której dowiesz się więcej tutaj(klik).
Łąki na wsi
Tworzenie łąk kwietnych może być korzystne także dla rolnictwa. Dobre zapylanie roślin uprawnych jest kluczowe dla uzyskania obfitych plonów. Łąki kwietne, pełne pszczół i innych zapylaczy, przyczyniają się do zwiększenia zapylania roślin uprawnych, co może prowadzić do wzrostu plonów i poprawy jakości owoców i warzyw.
Zrób to sam
Łąkę kwietną można stworzyć samodzielnie. Pierwszy krok, to zaopatrzenie się w odpowiednie nasiona. W popularnych obecnie mieszankach nasion miododajnych można znaleźć od kilku do kilkunastu najpopularniejszych gatunków. Wybór miksu nasion, zamiast sadzenia tylko jednego gatunku rośliny, pomaga zachować ciągłość kwitnienia. Warto też wzbogacać naturalne łąki zamiast na siłę tworzyć łąki kwietne od podstaw. Trzeba pamiętać, że na takich terenach nie należy używać środków ochrony roślin oraz nawozów. Warto pamiętać, aby rośliny miododajane sadzić od połowy kwietnia do połowy maja, aby zapewnić im optymalne warunki rozwoju.
Mieszanka nasion roślin miododajnych Heksagon
Polecamy sprawdzone nasiona roślin miododajnych, z których sami korzystamy. Gatunki w mieszankach Heksagon zostały dobrane tak, żeby uwzględniać rośliny kwitnące w różnym okresie. Zawartość mieszanki:
- Koniczyna inkarnatka Trifolium incarnatum
- Koniczyna perska Trifolium resupinatum
- Facelia błękitna Phacelia tanacetifolia
- Kolendra siewna Coriandrum sativum
- Nagietek lekarski Calendula officinalis
- Kminek zwyczajny Carum carvi
- Lnicznik siewny Camelina sativa
- Ślaz Malva sp.
- Kąkol polny Agrostemma githago
- Ogórecznik lekarski Borago officinalis
- Chaber bławatek Centaurea cyanus
- Mak polny Papaver rhoeas
- Słonecznik zwyczajny Helianthus annuus
- Gryka zwyczajna Fagopyrum esculentum
Na zdjęciach w artykule przedstawiono zdjęcia pięknej łąki wyhodowanej dla pszczół właśnie z tych nasion.
Gdzie kupić nasiona?
Nasiona można kupić na stronie naszego sklepu BozaPasieka.pl lub na stronie producenta Heksagon.info
Linki do mieszanek nasion miododajnych:
bozapasieka.pl/nasiona-roslin-miododajnych-mix
https://heksagon.info/mieszanka-miododajna-1kg
https://heksagon.info/mieszanka-miododajna-5kg